Milliardgevinst til norsk Lebara-gründer

Den norske Lebara-gründeren Rasiah R. Leon solgte seg i september ut av selskapet som ble priset til 1 milliard dollar.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

FINANSAVISEN: Rasiah R. Leon kom til Norge som flykning fra Sri Lanka i 1998. Etter et par års frustrasjon over høye ringepriser til utlandet, grunnla han mobilselskapet Lebara sammen med to andre. Det ble en gullgruve, skriver Finansavisen.

I september hadde selskapet over 3,5 millioner kunder.

I fjor mer enn doblet Leon formuen til 624 millioner kroner, fra 303 millioner kroner i 2015. Etter salget av Lebara i september, hvor gründeren eide en tredjedel av aksjene, vil formuen neste år mangedobles.

Les også: Ukjent Oljefond-topp tjente mest

Milliardgevinst

I 2008 ble Lebara i Norge solgt til Network Norway, og omdøpt til MyCall. Lebara-gruppen fortsatte imidlertid å vokse raskt i utlandet.

To år senere ble Lebara Group verdsatt til en milliard dollar av storbanken Royal Bank of Scotland. Da eide Rasiah R. Leons selskap en tredjedel av telekomkonsernet, skriver Finansavisen.

I september solgte de tre gründerne seg ut av Lebara, og det sveitsiske selskapet Palmarium overtok. Prisen er ikke kjent, men Finansavisen erfarer at verdsettingen på 1 milliard dollar er i nærheten av hva selskapet ble verdsatt til ved salget.

- Da vi fikk et tilbud vi var veldig fornøyd med, så slo vi til på det. Vi har hatt salget i tankene en stund, og har startet å gjøre andre investeringer. Leon Holding har hatt et overskudd på nesten en halv milliard mellom 2008 og i fjor, så vi har jobbet med mye annet også, sier adm. direktør Thor Erling W. Hansen i Leon Holding til finansavisen.

Les også: Oppsigelse i prøvetiden etter kun 6 ukers ansettelse ble ikke akseptert av retten

- Vært heldige

Siden 2011 har selskapet foretatt større investeringer utenfor telekomindustrien. Leon Holding har blant annet investert i eiendomsprosjekter, hovedsakelig i næringseiendom.

- Fra 2008 har eiendomsinvesteringene gått veldig bra. Vi kjøpte en del i London i 2009 etter finanskrisen, som vi har vært heldige med. Vi ser at vi får høyere avkastning på eiendom i utlandet, og har blant annet investert i Sri Lanka og India, i tillegg til Storbritannia. Noe av verdiene er allerede realisert, men vi er også på vei til å realisere mer, sier Hansen til Finansavisen.

Saken ble først publisert på hegnar.no

Les også: Unge bytter mobil ofte - og foreldrene tar regningen

Fire av ti tror reiseforsikringen dekker skader på mobiltelefonen