
Kristne pilegrimer bærer kors på den tradisjonelle korsvandringen i Jerusalem langfredag. Foto: Mahmoud Illean / AP / NTB
I årene før krigen på Gazastripen deltok titusener jevnlig i korsvandringen, som markerer betydelige hendelser den siste dagen Jesus levde. Etter det Hamas-ledede angrepet på Israel 7. oktober 2023 og den påfølgende Gaza-krigen, har imidlertid antall utenlandske pilegrimer falt betraktelig.
Ifølge en DPA-journalist på stedet var det flere som møtte opp i år enn i fjor, med flere deltakere fra utlandet og mange kristne arabere fra Jerusalem.
Mens de sang og ba, gikk pilegrimene langs Via Dolorosa. Mange bar kors, til minne om at Jesus ble tvunget til å bære korset langs den samme veien før han senere ble spikret opp på det.
Det er 14 stopp langs vandringsruten, som slutter ved Gravkirken, der den kristne tradisjonen sier at Jesus ble gravlagt.