
Zelenskyj sier Ukraina lager 40 prosent av våpnene som brukes

Ukraina har trappet opp produksjonen og lager nå 40 prosent av våpnene som brukes på fronten, ifølge landets president Volodymyr Zelenskyj.
– Forsvarsindustrien vår produserer allerede mer enn tusen våpentyper, fra artillerigranater til raketter og langdistansevåpen, til dronene våre. Over 40 prosent av alle våpen som brukes på fronten for å forsvare landet vårt, er produsert i Ukraina, sier Zelenskyj.
Uttalelsen kom under et møte i Kyiv onsdag med representanter for Ukrainas forsvarsindustri, ifølge Zelenskyjs kontor.

Ukrainas voksende forsvarssektor har nå rundt 300.000 ansatte og tiltrekker seg økende antall internasjonale samarbeidspartnere, ifølge presidenten.
Til tross for denne utviklingen, medgir han at landet fortsatt er svært avhengig av våpenleveranser fra utlandet. Det dreier seg da om stridsvogner, pansrede kjøretøy og avanserte luftforsvarssystemer.

I Paris for møter med USA
Forsvarsministeren og utenriksministeren i Ukraina har ankommet Paris for møter med amerikanske og europeiske allierte, opplyser president Zelenskyjs stabssjef.
Andrij Jermak, stabssjefen ved president Volodymyr Zelenskyjs kontor, er selv også med.
– Vi jobber med viktige spørsmål for sikkerheten til Ukraina og hele Europa, sier han.
Det er planlagt møter med representanter for USA, Frankrike, Tyskland og Storbritannia, opplyser Jermak.
– Jeg har nettopp landet i Paris. Vi ankom sammen med utenriksminister Andriy Sybiga og forsvarsminister Rustem Umerov, skriver stabssjefen i sosiale medier.
Han oppgir ikke hvilke representanter det er snakk om.
Onsdag opplyste det amerikanske utenriksdepartementet at utenriksminister Marco Rubio og utsending Steve Witkoff var på vei til Paris for samtaler om krigen i Ukraina.