Zelenskyj: Over 400 krigsforbrytelser påvist i Kherson

Fredag skal tilbaketrekkingen av 30.000 russiske soldater fra Kherson by og andre steder på den vestlige bredden av Dnipro ha blitt sluttført.
Fredag skal tilbaketrekkingen av 30.000 russiske soldater fra Kherson by og andre steder på den vestlige bredden av Dnipro ha blitt sluttført. Foto: Andrew Kravchenko / AP / NTB / NTB

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj sier etterforskere har avdekket over 400 krigsforbrytelser Kherson-regionen, og at de er i gang med å pågripe de skyldige.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

– Den russiske hæren har etterlatt de samme grusomhetene i Kherson som vi har sett i andre deler av landet vårt. Etterforskere har allerede dokumentert over 400 krigsforbrytelser. Likene av døde sivile og soldater er funnet, sier Zelenskyj søndag kveld.

Han sier ukrainske myndigheter allerede er i gang med å pågripe og straffeforfølge russiske soldater og leiesoldater i Kherson for grusomhetene.

Fredag skal tilbaketrekkingen av 30.000 russiske soldater fra Kherson by og andre steder på den vestlige bredden av Dnipro ha blitt sluttført. De russiske styrkene hadde da okkupert området i over seks måneder.

– 226 byer, landsbyer og tettsteder er tatt tilbake, og lov og orden er gjenopprettet. Det berører totalt 100.000 mennesker, tilføyer Zelenskyj.