
Russiske turister strandet i Thailand

Tusener av russiske turister er strandet i Thailand etter at flyene og kredittkortene deres ble kansellert som følge av invasjonen i Ukraina.
Rundt 6.500 russiske turister befinner seg i Phuket, Surat Thani, Krabi og Pattaya, alle provinser i Thailand som er populære feriesteder for russere.
Et tusentall ukrainere er også strandet i landet, ifølge Yuthasak Supasorn hos Thailands turistmyndigheter.
Russerne har nå få muligheter til å komme seg hjem etter at flyselskap sluttet å fly til Russland.
Og hvis de ikke har kontanter eller UnionPay-kredittkort, utstedt av kinesiske finansselskaper, kan de heller ikke betale hotellene sine etter at Visa og MasterCard fulgte opp sanksjonene ved å suspendere kredittkortene deres.
Mange hoteller gir russere avslag
Thailandske myndigheter forsøker å hjelpe ved å forlenge visumenes gyldighet og finne flyselskap som flyr via andre destinasjoner, for eksempel i Midtøsten, og mange hoteller gir russere avslag i håp om at de kan betale litt.
Krigen i Ukraina rammer også turistindustrien i Thailand hardt siden russere i årevis har vært en stadig større gruppe tilreisende. Det var håp om et oppsving nå som coronapandemien gikk mot slutten.