«Elefantmannens» ukjente grav kan være funnet
Joseph Merrick ble presentert som «halvt menneske, halvt elefant» i viktoriatidens England. Nå hevder en biograf at hun har funnet det ukjente gravstedet til «Elefantmannen», 130 år etter hans død.
Joseph Carey Merrick ble født som et tilsynelatende frisk barn i Leicester i Storbritannia den 5. august 1862.
I toårsalderen begynte imidlertid kroppen og huden hans å få de underlige, umenneskelige trekkene som senere skulle gjøre unge Merrick kjent for hele verden og som ga den unge mannen tilnavnet «Elefantmannen».
Alle de synlige delene av Merricks kropp var deformerte. Alt, bortsett fra venstre arm, som var vakker, vever og elegant og således sto i en sterk kontrast til kroppen ellers.

Det mest slående var likevel det enorme, deformerte hodet. Fra pannen stakk det fram en stor og klumpete beinmasse, og hele venstresiden av hodet stakk ut i en stor, blomkål-lignende klump. Kinnet på høyresiden var oppsvulmet og presset nesen og munnen mot venstre.
På grunn av utseendet sitt ble han dømt til et liv som hovedperson i datidens freakshow.
Etter at Joseph Merrick døde i april 1890 har det deformerte skjelettet hans blitt oppbevart på Royal London Hospital. Ingen har visst hvor det ble av resten av kroppen.
Nå hevder imidlertid den britiske forfatteren Jo Vigor-Mungovin at hun har klart å spore opp Joseph Merricks ukjente gravsted.
Les også: Han ble kalt «Den menneskelige larve»
Sjekket arkiver og kirkegårder
Vigor-Mungovin har jobbet med en biografi om Merrick og sier til BBC at hun fattet interesse for hvor det ble av bløtvevet til den unge engelskmannen etter at folk begynte å spørre henne.
– Jeg svarte at det sannsynligvis endte opp på samme sted som ofrene til Jack the Ripper, ettersom de døde i samme område, forteller hun til BBC.
Hun forteller videre at hun deretter begynte å sjekke i arkivene til et gravsted og krematorium nær Epping Forest nordøst i London, der to av Jack the Rippers ofre ble stedt til hvile.
– Jeg bestemte meg for å fokusere på et vindu på åtte uker rundt tidspunktet for Merricks død, og der - på side to, fant jeg Joseph Merricks navn, forteller hun.
Tidspunktet for gravleggelsen var notert til å være 24. april 1890, så vidt to uker etter at han sovnet inn, skriver avisen Independent.
Les også: Fjertomanen prompet seg til topps
Umerket grav
Dokumentene ga også andre opplysninger som gjorde det mulig for Jo Vigor-Mungovin å innsnevre ytterligere nøyaktig hvor Merrick ble senket i jorden.
Til slutt satt hun igjen med en umerket grav i en minnelund på kirkegården, som hun fikk identifisert ved hjelp av ansatte der.
– Jeg er 99 prosent sikker på at dette er det riktige gravstedet. Alt stemmer, det er for mye til bare å være en tilfeldighet, sier Jo Vigor-Mungovin.
Hun sier videre at de nå vil sette opp en ordentlig minneplakett på gravstedet.
Saken fortsetter under
Et usedvanlig liv

Mye har blitt skrevet og fortalt om det usedvanlige livet til den ydmyke mannen med den ublide skjebnen.
I syttenårsaldeen havnet Joseph Merrick på fattighus. Her bodde han sammen med andre som hadde falt utenfor samfunnets trygghet. I fire år ble Merrick værende her, før han rømte og endte opp på et freakshow, et show der såkalte «misfostre» og menneskelige «udyr» ble vist fram for penger.
Les også: Barnestjernen som endte i ukjent uteliggergrav
«Elefantmannen» Joseph Merrick ble en stor attraksjon. Menneskene som så ham, kom for å bli underholdt. De så bare deformitetene, de umenneskelige trekkene, og mente derfor at Merrick var mer dyr enn menneske.
Saken fortsetter under bildet

Delte skjebne med mange
Å bli vist fram på freakshow var en skjebne Merrick delte med mange andre. På disse showene kunne publikum få se «Apekvinnen» Julia Pastrana , siamiske tvillinger , den menneskelige larve, dverger og andre som skilte seg ut fra det normale.

Det var på et slikt freakshow i en nedlagt grønnsaksbutikk i Londons Mile End Rode at «Elefantmannen» etter hvert blir funnet av doktor John Treves. Treves forbarmer seg over den unge mannen og lar han få bo i et eget rom på London Hospital.
Her blir han tatt godt vare på. Han får varm mat, rene klær og beundrere fra overklasse og adel. Sakte men sikkert kommer lykken snikende og Merrick begynner å glede seg over livet.
Les også: Ota Bengas tragiske liv i bur
Intelligent og hjertelig
Doktor Treves og Joseph Merrick blir etter hvert gode venner. De har lange og dype samtaler, og Treves imponeres stadig av vennligheten, det gode humøret og Merricks optimistiske syn på tilværelsen.

De som så forbi hans spesielle ytre beskrev en intelligent og begavet ung herremann. Joseph Merrick hadde en forkjærlighet for poesi og likte å lese romantiske noveller og romaner. I bøkene kunne han drømme seg bort.
Dessverre var det altfor få som våget å bli kjent med personen bak utseendet, skriver Wikipedia. Merrick skal imidlertid lært å akseptere dette. Han skjønte hvor skremmende han kunne virke i andres øyne og lærte å tilgi.
Les også: Verdens siste kastratsanger
Ønsket om å være normal
Joseph Merrick ble funnet død av en sykepleier i sin seng på London Hospital om morgenen den 24. april 1890. Ifølge beretningen hadde det enorme hodet hans sklidd ned i løpet av natten og dermed blokkert luftveiene. Merrick hadde lagt seg ned for å sove uten å støtte hodet slik han ellers pleide, skriver Biography.com. Trolig døde han som en følge av det intense ønsket som hadde fulgt ham gjennom hele livet: Å få være normal.
Joseph Merrick ble 27 år gammel.
