Alle unge skal på militærkurs om Høyre får det som de vil

Høyre vil øke beredskapen og foreslår obligatorisk kurs i militær motstand for alle 18-åringer.
Høyre vil øke beredskapen og foreslår obligatorisk kurs i militær motstand for alle 18-åringer. Foto: Terje Pedersen / NTB

Høyre vil øke beredskapen og foreslår et obligatorisk kurs i militær motstand for alle 18-åringer.

Forslaget ble fremmet av Høyre-toppene Peter Frølich og Stefan Heggelund og godtatt på partiets landsmøte på Gardermoen lørdag.

– Dette tror jeg er helt riktig og nødvendig. Dette er helt ny og banebrytende Høyre-politikk, sa Frølich fra talerstolen.

I forslaget heter det at alle nye årskull med vernepliktige som hovedregel skal gjennomgå et kort grunnkurs i militær motstand, uavhengig om de innkalles til førstegangstjeneste eller ikke.

I tillegg ønsker Høyre at det tilbys et frivillig kurs til resten av befolkningen, med vekt på grunnleggende ferdigheter og overlevelse.

Målet med forslaget er å styrke det norske totalforsvaret.

Kurset skal gjennomføres av organisasjoner som har kompetanse til det. Frølich sier til VG at blant annet Reservistforbundet har meldt interesse.