Rapport: Faren for valgpåvirkning øker

Kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng mottok torsdag to rapporter om valgpåvirkning i Norge. Bildet er fra en tidligere anledning.
Kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng mottok torsdag to rapporter om valgpåvirkning i Norge. Bildet er fra en tidligere anledning. Foto: Amanda Pedersen Giske / NTB

Faren for utenlands valgpåvirkning øker, konkluderer Forsvarets forskningsinstitutt (FFI). Det er Russland, Kina og Iran som er de mest relevante aktørene.

Kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng (Ap) mottok torsdag to FFI-rapporter om utenlandsk valgpåvirkning. Der konkluderes det med at faren for slik valgpåvirkning øker.

De peker på teknologiutviklingen og mer komplekse og strategiske operasjoner som mulige årsaker.

FFI konkluderer også med at Russland, Kina og Iran er de mest relevante aktørene, som også tidligere er trukket fram i de åpne trussel- og risikovurderingene fra etterretnings- og sikkerhetstjenestene.

Stenseng mener folk i Norge skal være trygge på at valg gjennomføres på en sikker og tillitvekkende måte. Hun tror at rapportene fra FFI gir viktig og oppdatert kunnskap om hvordan valgpåvirkning kan skje i 2025.

– Dette er viktig kunnskap vi tar med oss videre når vi skal forberede og gjennomføre årets stortingsvalg, sier Stenseng i en pressemelding.