
NRK bekrefter: Høiby-saken med i «Året med kongefamilien»

2024 har vært et tungt år for kongefamilien. Tradisjonen tro skal året oppsummeres på NRK.
I en årrekke har NRK vist «Året med kongefamilien» i romjulen. Også i år skal programmet sendes, bekrefter NRK overfor ABC Nyheter.
– Vi har planer om å lage «Året med kongefamilien» også i år, som tidligere år. Hvordan vi setter sammen programmet, hvem vi intervjuer og hvilke journalistiske grep vi tar, er ting vi jobber med denne høsten. Programmet skal ut i romjulen og vi jobber erfaringsmessig tett opp til jul med å ferdigstille det, sier Sofie Gran Aspunvik, fagredaktør i NRK.
Innleggelse og bryllup
Det har vært et turbulent år for kongehuset med kong Haralds sykehusinnleggelse i Malaysia, bryllupet til prinsesse Märtha Louise og Durek Verrett og stormen rundt Marius Borg Høiby.
– Året med kongefamilien skal ta opp i seg de mest omtalte temaene gjennom året som er gått, og sakene knyttet til Marius Borg Høiby er blant dem, sier Aspunvik.
Høiby ble forrige uke siktet for to voldtekter uten samleie og varetektsfengslet i én uke.
Nekter straffskyld
Foruten de angivelige voldtektene, er Høiby siktet for tre tilfeller av vold i nære relasjoner. Han er også siktet for skadeverk, hensynsløs atferd, flere brudd på besøksforbud og kjøring uten førerkort.
Han nekter straffskyld etter siktelsene for voldtekt, men har erkjent vold og skadeverk i ett av forholdene han er siktet for, og for trusler i et annet. Høiby ble pågrepet mandag forrige uke.
Politiet skal blant annet ha funnet to videoer på Høibys mobiltelefon som angivelig skal vise overgrepene han er siktet for.