Over 50 evakuert fra passasjerbåt etter grunnstøting i Oslofjorden

Både politibåt, brannbåt, og redningsskøyte er på plass for å bistå Hovedredningssentralen med å evakuere de 50 passasjerene om bord. Arkivfoto: Jan Kåre Ness / NTB
Både politibåt, brannbåt, og redningsskøyte er på plass for å bistå Hovedredningssentralen med å evakuere de 50 passasjerene om bord. Arkivfoto: Jan Kåre Ness / NTB

Mandag kveld gikk seilskuta Jomfruen med 54 personer om bord på grunn ved Kjeholmen i Bærum. Passasjerene blir evakuert fra båten.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

– Sannsynligvis har den gått på en sandbanke. Båten har fått litt slagside, men det er ingen dramatikk, sier markedssjef Kristian Qvigstad i Norway Yacht Charter til NTB. Det er de som drifter S/S Jomfruen.

Han sier videre at det var noen av passasjerene som opplevde hendelsen som ubehagelig.

Evakuerer passasjerer

– Derfor har vi valgt å avbryte selskapet og evakuere gjestene, sier Qvigstad.

Politiet i Oslo opplyser på Twitter at både politibåt, brannbåt, og redningsskøyte er på plass for å bistå Hovedredningssentralen med å evakuere de 50 passasjerene om bord. I tillegg er det fire personer fra mannskapet om bord.

Operasjonsleder Eirik Sannes i Oslo sier til NTB at ingen av personene om bord er skadd.

– Vi bistår Hovedredningssentralen med å frakte de som er om bord inn til land, så vil de bli tatt hånd om der, sier Sannes.

Politiet mottok melding om hendelsen klokken 19.10.

– Det har skjedd tidligere også

Båten som har gått på grunn er en charterbåt som blant annet brukes til arrangementer.

– Det var en bedrift som hadde leid båten til et selskap, opplyser markedssjefen.

Han forteller samtidig at dette ikke er første gangen en av deres båter går på grunn.

– Det har skjedd tidligere også. Vi seiler i trange farvann, forklarer Qvigstad

Saken oppdateres