
Nattens viktigste nyheter

Dette er de viktigste nyhetene fra natt til tirsdag 18. april.
Mann siktet for drap eller medvirkning til drap i Trondheim
En mann i 20-årene er pågrepet og siktet for drap eller medvirkning til dette, etter at en person ble funnet død i en leilighet på Sverresborg på Byåsen i Trondheim i går kveld.
– Vi etterforsker saken som et mulig drap, sier innsatsleder Solveig Eide til pressen på stedet like etter midnatt i natt.
Avdøde er ennå ikke identifisert og de pårørende derfor er ikke varslet, opplyser politiet.
Blinken ber Sudans rivaler inngå våpenhvile
USAs utenriksminister Antony Blinken har i separate telefonsamtaler med Sudans krigførende rivaler om å inngå våpenhvile. Det kunngjorde Blinkens talsmann Vedant Patel i natt.
Blinken sa til hærens leder Abdel Fattah al-Burhan og militsgruppen RSFs leder Mohamed Hamdan Dagalo at han er dypt bekymret over at sivile er drept og såret som følge av rivaliseringen mellom de to partene.
NHO-sjefen: – Høye lederlønninger og millionbonuser hadde en pris
NHO-direktør Ole Erik Almlid vedgår at høye lederlønninger og millionbonuser forsuret meklingen mellom NHO og LO.
Almlid erkjenner overfor Adresseavisen at NHO ikke hadde den beste inngangen til meklingen.
– Det skal være en lærepenge for oss og bedriftene våre at det har en kostnad å øke lederlønninger og bonusutbetalinger. Det er et faktum at høye lederlønninger og bonuser gjorde forhandlingene vanskeligere denne gangen.
Sjeføkonom: Høy lønnsøkning vil gi høyere rente
En lønnsøkning på 5 prosent betyr at det blir vanskeligere for Norges Bank å få ned inflasjonen til 2 prosent. Det betyr trolig høyere rente.
Det sier sjeføkonom Harald Magnus Andreassen i Sparebank 1 Markets til VG.
– Desto mer lønningene stiger, desto mer jobb får sentralbanken for å banke inflasjonen tilbake, sier Andreassen.
Tunisias fremste opposisjonsleder pågrepet
Tunisisk politi har pågrepet det islamistiske opposisjonspartiet Ennahdas leder Rachid Ghannouchi og gjennomførte i natt aksjon mot partiets hovedkontor.
Partiets nestleder Mondher Lounissi sier at Ghannouchi ble hentet i boligen sin og tatt med til avhør uten lov til å ha advokater til stede.
Ghannouchi er blant Saieds største kritikere og er den siste i en rekke av over 20 politiske motstandere og kritikere av Saied som er blitt pågrepet siden februar.
USA mener Brasil gjentar Ukraina-propaganda
USA retter kraftig kritikk mot Brasil etter at landets president Luiz Inacio Lula da Silva på en reise i Kina i helgen sa at USA oppfordrer til krig i Ukraina.
– I dette tilfellet hermer Brasil etter russisk og kinesisk propaganda, uten å se på fakta i det hele tatt, sa talsmann John Kirby i USAs nasjonale sikkerhetsråd i natt norsk tid.
Uttalelsen førte til motsvar fra Brasils utenriksminister Mauro Vieira:
– Jeg vet ikke hvordan eller hvorfor han kom fram til en slik konklusjon, men jeg er ikke enig i det hele tatt, sa Vieira.