Tysklands president til Utøya

Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) møtte den tyske presidenten Frank-Walter Steinmeier på Statsministerens kontor torsdag ettermiddag.
Statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) møtte den tyske presidenten Frank-Walter Steinmeier på Statsministerens kontor torsdag ettermiddag. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Tysklands president Frank-Walter Steinmeier åpnet sitt to dager lange besøk i Norge med en tur til Munch-museet. Fredag går turen til Utøya.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Sammen med Steinmeier og statsminister Jonas Gahr Støre var ektefellene Elke Büdenbender og Marit Slagsvold på omvisning i det nyåpnede museet i Bjørvika.

– Munch var jo en kunstner med sterke bånd til Tyskland, som mange andre kunstnere i Norge, sa Støre til presidenten under en felles pressekonferanse tidligere.

Steinmeier kvitterte med å gratulere Støre som statsminister, tre uker etter regjeringsskiftet.

Fredag reiser de to til Utøya, og Steinmeier uttrykte beundring for hvordan Norge taklet angrepet for ti år siden.

– De vil ikke tillate at terror ødelegger verdier som demokrati, frihet og solidaritet, sa han. Presidenten påpekte også at utnevnelsen av to overlevende fra Utøya-angrepet som statsråder er et uttrykk for demokratiets styrke.