Bølgen av nynoteringer på Oslo Børs har stoppet opp

Strømmen av noteringer på Oslo Børs har stoppet opp siden før sommeren. Foto: Erik Johansen / NTB
Strømmen av noteringer på Oslo Børs har stoppet opp siden før sommeren. Foto: Erik Johansen / NTB Foto: NTB

Uro på børsen har ført til at pågangen av nynoteringer har stoppet opp. Likevel går det mot et rekordår på Oslo Børs.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Fra april til desember i fjor debuterte flere enn 50 selskaper på børs, mens i august kom det kun fem nye selskaper på Oslo Børs, skriver Dagens Næringsliv.

Hittil denne måneden har kun to selskaper ringt i børsbjellen.

– Markedet ventet på at amerikanerne var tilbake fra sine sommerferier i september, men så er også investorene blitt mer selektive i løpet av sommeren. Nå tar de ikke i hva som helst, sier sjef for Sparebank 1 Markets’ investeringsbank, Henrik Kulseng-Hanssen.

Tross pausen i noteringene går det mot et rekordår. Ifølge Kulseng-Hanssen er det hittil i år hentet inn nærmere 70 milliarder kroner i egenkapital gjennom børsnoteringer og vekstkapital til allerede noterte selskaper. I fjor endte summen på drøyt 80 milliarder kroner.

– Selv om det nå er litt roligere, mener vi at det er grunn til å tro at selskaper notert på Oslo Børs og Euronext Growth minst vil hente inn 100 millioner kroner i egenkapital løpet av året, sier han.