FHI estimerer at rundt 4.900 vil bli smittet daglig om tre uker

FHI forventer at 188 personer vil være innlagt på sykehus, og 23 vil ha behov for respiratorbehandling i slutten av september. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB
FHI forventer at 188 personer vil være innlagt på sykehus, og 23 vil ha behov for respiratorbehandling i slutten av september. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB

Dersom dagens smittebilde ikke endrer seg, estimerer Folkehelseinstituttet at omtrent 4.900 personer i Norge vil bli smittet hver dag om tre uker.

Denne artikkelen er over ett år gammel og kan innholde utdatert informasjon

Samtidig tror de at 188 personer vil være innlagt på sykehus, og 23 vil ha behov for respiratorbehandling.

Prognosene blir publisert i FHIs modelleringsrapport , som er den modellen FHI bruker til situasjonsforståelse og framskrivinger av koronavirusutbruddet i Norge.

En forutsetning for at prognosene slår til, er at det ikke skjer betydelige endringer de neste ukene i for eksempel smitteverntiltak, eller at vaksinasjonsdekningen endrer seg betydelig.

– Vi skriker et varsku til sykehusledelsen

Sjefen for intensivavdelingen på Ullevål sykehus roper varsku og ber regjeringen handle raskere.

– Vi har hatt hektisk møtevirksomhet de siste dagene. Vi skriker et varsku til sykehusledelsen, og de er flinke til å ta dette oppover til Helse sør-øst og politikerne, og det må de på godt norsk pinadø gjøre nå, og gjerne før Erna snakker i morgen , sier Dag Jacobsen, avdelingsleder ved medisinsk intensivavdeling på OUS, til NRK.

Regjeringen har varslet en pressekonferanse om koronasituasjonen klokka 12 torsdag.