Verden

KI-aksjene styrker seg på Wall Street

KI-aksjene hentet seg inn på Wall Street fredag og tok igjen noe av fallet tidligere i uken.

Publisert
SE SISTE NYHETSVIDEO

Det øvrige amerikanske aksjemarkedet hadde en blandet dag for å fordøye virkningene av mellomvalget og hva Demokratenes valgskred vil bety for økonomien, ikke minst reguleringer av datasentrene.

S&P 500 styrket seg med 0,7 prosent og pyntet noe på nedgangen tidligere i uken. Fallet for uken like før stengetid fredag var på 2,3 prosent. Dow Jones hadde tapt seg med 0,2 prosent en time før handelen stanset. Nasdaq løftet seg med 1,4 prosent.

Den relative roen som preget Wall Street fredag, stanset øyensynlig det som så ut til å bli et globalt ras for KI-aksjer. Indeksene falt med 6 prosent både i Tokyo og Seoul etter fallet i USA torsdag, det verste i USA siden president Donald Trump i april 2025 presenterte listen over tollsatser på det han kalte frigjøringsdagen.

De europeiske indeksene er jevnt over knyttet til færre KI-aksjer og hadde ikke så store utslag. DAX i Tyskland falt med «bare» 1,9 prosent.

Det største løftet for S&P 500 kom fra Nvidia, selskapet som er blitt synonymt med den store KI-bølgen, og som også kan bidra til at boblen sprekker. Aksjen styrket seg med 3,6 prosent, mot fall på 9,3 prosent og 3,2 prosent de to foregående dagene.