Norske høyfjellshoteller:
På 70-tallet var dette en av de mest trendy måtene å feriere på

SYDEN PÅ GOL: Flere av de populære høyfjellshotellene hadde svømmebasseng, som her på Storefjell hotell, der disse damene i bikini og badedrakter «soler» seg innendørs ved bassengkanten i 1971. Foto: Nasjonalbiblioteket Les mer Lukk
(Vi.no): Den overdådige buffeten, kos i peisestua, lek og moro i bassenget, dans i salen, og skiturer i kritthvitt landskap.
Du er kanskje en av dem som allerede ser bildene for deg?
– Min første ferie høyfjellshotell var på Lande hotell i 1954, rett nord for Lillehammer. Det kostet 40 kroner døgnet, mimrer Olaf Vangstein.
Han driver selskapet Norsk hotellrådgivning og har selv jobbet på Sanderstølen høyfjellshotell i 13 år, blant annet som administrerende direktør.
Les mer:Slik gikk det med Norges første realitydeltakere

KOSELIG MED PEIS: Fra peisestua på Hovden hotell i 1967. Foto: Nasjonalbiblioteket Les mer Lukk
– Da jeg kom dit i 1973, hadde høyfjellshotelltrenden allerede vart i mange år. Det begynte egentlig rett etter krigen, da folk begynte å få bedre råd, forteller han.
– Folk sa ofte «jeg kommer tilbake neste år, og da vil jeg ha samme rom».
FUNKIS: Sanderstølen høyfjellshotell på Golsfjellet ble bygget på 60-tallet. Her koser folk seg i utendørsbassenget. Foto: Nasjonalbiblioteket Les mer Lukk
Før «hytteboomen» kom i gang for fullt, var det svært populært å feriere på hotell i den norske fjellheimen.
BARKOS: Mange av de reisende på 70-tallet hadde god råd, og la igjen en del i baren. Foto: Nasjonalbiblioteket Les mer Lukk
Og det var stil knyttet til reisene. På kvelden var det på med dressen, og smoking i påsken og til jul. En tradisjon som fortsatte helt frem mot slutten av 70-tallet.
Les også:Carsten O. Fives tips: Få bedre råd som pensjonist
Utover kvelden satt man gjerne i baren. De ferierende la igjen mye penger i drikke til middagen, og i baren etterpå, forteller Vangstein.
Slutten av 70-tallet markerte en slags topp for høyfjellshotellferiene.
Da begynte ting å skje.
Saken fortsetter under bildeserien
– På 80-tallet begynte man å merke nedgangen. Det ble bygget flere hytter og leilighetsbygg. De som ferierte på høyfjellshotell på 70-tallet hadde ofte veldig god råd, og man merket godt når de begynte å kjøpe hytter, forteller Vangstein.
Les også:Slik leier du ut skattefritt
I stedet for å bo på hotellet en hel uke, begynte folk å komme onsdag, torsdag, og også fredag.
Men hvordan står det til med norske høyfjellshoteller i dag?
For 5-6 år siden var det krise, forteller Vangstein.
Sanderstølen hotell gikk, i likhet med flere andre høyfjellshoteller, konkurs i 2010. I Oppland var det i 131 hoteller i 2010. I år er det 84.
– Det har vært en drastisk nedgang i antall hoteller i «høyfjellshotellfylkene» Oppland, Hedmark, Buskerud og delvis Telemark, fra 2010 og til i år.
Les også:Slik unngår du tyveri i sikkerhetskontrollen
Men trenden er i ferd med å snu.
Ifølge NHO Reiselivs siste gallup om høstreiser, er fjellet, sammen med storby, det mest populære blant nordmenn som ferierer i Norge.
Tre av ti nordmenn som drar på høsttur i eget land, oppgir at de skal bo på hotell i forbindelse med høstturen.
Hoteller på populære destinasjoner, som Geilo eller Trysil, gjør det bedre enn de som ligger mer isolert.
– Et unntak er Storefjell.De gjør det veldig bra. Det er i hovedsak de små bedriftene som blir borte og de større som klarer seg, avslutter Vangstein.
Saken er først publisert på Vi.no - ny nettavis for godt voksne