
Om 100 år kan de norske isbreene ha smeltet

I løpet av de neste 50-60 årene kan vakre Hardangerjøkulen ha smeltet. Forskere frykter at de fleste norske breene kan lide samme skjebne.
Norges sjette største isbre kan være den første som forsvinner. De siste 90 årene har Hardangerjøkulen sunket 15 meter.
En internasjonal gruppe forskere tror det bare er begynnelsen.
– I løpet av 2070–2080 kan vi se Hardangerjøkulen forsvinne, sier Henning Åkesson ved Bjerknessenteret for klimaforskning ved Universitetet i Bergen, til NRK.
Les også: CO2-utslipp uendret det siste året
Og forskerne tror de andre norske isbreene også vil forsvinne, om enn i en noe lengre tidshorisont. I en forskningsartikkel i The Cryosphere har de fremskrevet pågående forandringer i klima, og kommet til det dystre resultatet.
– Det er trist. Vi mister en del av kulturarven ved at breene forsvinner fra landskapet, sier Åkesson.
Les også: Fant nye truede arter i skogen som skal hugges
I dag er Hardangerjøkulen 300 meter tykk. Men hvis det blir tre grader varmere i kommunene Ulvik og Eidfjord hvor isbreen ligger, og nedbørsmengden øker ti prosent, så smelter altså jøkulen, om forskningen holder vann.